מהי פיזותרפיה במאה ה- 21

ד"ר עתליה קונלי

  הפיזיותרפיה הינו מקצוע בסיסי רחב ביותר (נלמד לתואר בארבע שנים אינטנסיביות) המאפשר לטפל בקשת רחבה של האוכלוסייה הנזקקת.
הפיזיותרפיה נועדה להשגיח על הגוף באמצעים פיזיקליים כגון עיסוי (על צורותיו וגווניו המרובים מהאסכולות השונות), חום/ קור, חשמל בצורות שונות, מנורות UV, IR, גלים קצרים ועל קוליים, גירויים חשמליים לעצבים ולשרירים, הידרותרפיה, אמבטיות (שמנים, תבלינים, עשבים, בוץ, מלחים, אדים, מערבולות וזרמים תת-מימיים בספא), תרגילים רפואים הכוללים תנועות פעילות וסבילות בהדרכה צמודה נגד התנגדות השריר, או בלעדיה, תנועתיות מנואלית לפרקים, לשרירים ולרקמות התומכות על-מנת להניע, להגמיש, לחזק ולהגביר את הסבילות כלפי מאמץ מערכת התנועה לבריאות ולטיפול בכאב.
  טיפולי פיזיותרפיה ניתנים למצבים לאחר שברים, פציעות, שטפי דם, שיתוקים, ניתוחים, בשל ליקויים מולדים ו/או נרכשים, תאונות עבודה, תאונות דרכים וכאבים שגרוניים על רקע דלקתי או חבלתי.
זהו מקצוע ההולך יד ביד עם רפואת השיקום, המתייחסת למכלול בעיותיו של הנפגע הכרוכות במחלה באירוע, או בחסר הנובע ממנו. השיקום נועד להשיב את מצבו של הנפגע, ככל האפשר, אל מה שהיה לפני האירוע או המחלה מבחינה פיזית, נפשית, חברתית, ומקצועית-כלכלית.
המכלול נעשה בעבודת צוות משקם, רב-מקצועי, שבראשו עומד רופא שיקומי, המאבחן ומעריך את הבעיה בגישה הוליסטית (שלם= WHOLE) המשמש כמתאם בין פעולות חבריו השונים בצוות: אחיות, רופאים, פיזיותרפיסטים, מרפאים בעיסוק, מומחה לתקשורת (דבור), עובד סוציאלי, פסיכולוג, מקצועות טכניים (לייצוב התאמה והתקנה של מתקני עזר, מכשור רפואי, גפיים מלאכותיות, כסאות גלגלים, מחוחים ועוד), מקצועות אלקטרוניים לשיפור הנ"ל ומדריכים להסבה מיקצועית וחזרה לתפקוד האדם בבית ובמשפחה.
  בשנים האחרונות פונים הפיזיותרפיסטים, מתוך הבנה לצרכים הכוללניים של המטופלים לרפואה השלמה. היא משלימה את שלמדו לעומקה של הרפואה המודרנית. כעת יש להרחיב את הידיעות והתובנות לגבי שיטות וטכניקות מתחומי הרפואה ה"אחרת".
הפיזיותרפיסט הוא התרפיסט היחיד שעיסוקו מעוגן בחוק משרד הבריאות! ככזה עליו לשאוף לקבל את השילוב הנפלא של הגישות והתפיסות השונות כהגשמת השלם. ללמוד להקשיב, לקרוא את התאום בין החלק המילולי לבלתי מילולי המוצג בפניו, ולאבחן על-ידי בדיקות סובייקטיביות ואובייקטיביות רלוונטיות, להתחקות אחר דפוסי התנהגות, יציבה וקריאת שפת / לשון הגוף.
  הפיזיותרפיסט הוא האדם בעל המקצוע האופטימלי היכול להביא ל"שלום אוניברסלי" של כל המתודות הקיימות כיום בעולם הרפואה, התזונה, הפסיכולוגיה הטרנספרסונלית וכך להביא לאחדות שהטיפולים השונים והמרובים המציפים את השוק העולמי עד כדי בלבול משווע של הפציינט התועה
לסיכום, יש לזכור, כי האחדות בטיפולים השונים והמשונים אינה הטכניקה אלא התפיסה העומדת מאחוריהם. יש לכבד את העובדה שכל התשובות הנכונות והעמוקות אודות בריאותך (גוף-נפש-רוח) מצויות בך פנימה.