מים- מקור החיים
ד"ר עתליה קונלי

יתרונות השתייה:
מחסור כרוני באספקת מים יכול לגרום לבעיות רפואיות כמו יתר לחץ דם, אסטמה, אלרגיות ואבנים בכליות. התייבשות היא הסיבה מספר אחת למיגרנות ולצרבת. שתיית עשר כוסות מים ביום מפחיתה את הסיכון ללקות בסרטן המעי הגס ב- 45%, בסרטן השד ב-79% ובסרטן שלפוחית השתן ב-50%. תאמינו!
חוסר מים נחשב לאחת הסיבות העיקריות לבחילות בתקופת ההיריון: סימן לצמא של האם והעובר.
חשוב לזכור שגוף מיובש שואב מים מכל איבר. כולל כולם. כך למשל, הדיסקים שמפרידים בין החוליות של עמוד השדרה מורכבים מ-75% מים. בגוף מיובש הם נאלצים לוותר על חלק מהמים והאלסטיות שלהם נפגעת. התוצאה היא שחיקת דיסקים מואצת. בגיל מבוגר הרקמות באופן כללי מתיבשות והדיסקים עוברים דגנרציה (ניוון) הדרגתית ואף די מהירה.
מחסור במים הוא הגורם מספר אחת לעייפות במהלך היום.
שתיית מים משפרת את תהליכי העיכול ועוזרת למנוע עצירות.
מחסור במים – ערובה ליובש בריריות שלנו: בעיניים (הדמעות), בנרתיק, במעיים. מצבים שגורמים לדלקות בעיניים, בפלורה ובנרתיק.
מים מהווים גורם סיכה במפרקים ובשרירים והם עוזרים להפחית התכווצויות ועייפות בשרירים. מחקרים שעקבו אחר אתלטים הראו שהתייבשות משפיעה לרעה על היכולת האירובית, הסיבולת והכוח. אפילו התייבשות מתונה יכולה להפחית 20% מהביצועים שלהם, שכן בגוף מיובש רמות החמצן בדם יורדות.
שתיית מים במקום משקאות ממותקים מקטינה מאוד בעיות שיניים.
שתיית מים מוסיפה לעור לחות בשכבות הפנימיות ומונעת ממנו להיראות יבש.
מים מנקים את הגוף מחומרי פסולת, רעלים וחומרים שגורמים להזדקנות. כן, מי שחשקה נפשו להיראות צעיר – שישתה מים!
כמה מים צריך לשתות

על חולי הכליות להתייעץ עם הרופא הפרטי בדבר כמות השתייה היומית. כמו כן להיזהר מדיאטות מים מטורפות שבהן "חובה" לשתות ארבעה ליטרים של מים ביום בתנאי בית, מה שעלול לגרום (כן יש כזה דבר) להרעלת מים! (=מהילה של מלחי הגוף בצורה מסוכנת).
אבל ככלל, אדם שמשקלו 60 ק"ג צריך לשתות 8 – 10 כוסות מים צלולים ביום. לכל עשרה ק"ג נוספים יש להוסיף 2 כוסות מים.
המים מצויים יותר בשרירים מאשר ברקמת שומן ולכן גופם של אלו השמנים מכיל פחות אחוזי מים. מאחר ולמים יש תפקיד מפתח בתהליך פירוק שומנים, אנשים בעלי עודף משקל שרוצים לרזות, זקוקים ליותר מים!
כשנמצאים בתהליך הרזיה, פרוק השומנים הופך להיות רעל שאם נשאר בגוף, גורם לתופעות לוואי כמו כאב ראש, סחרחורת, כאבי בטן, צרבת, יובש בפה ועוד. יש להגביר השתייה. עם כל כדור של רז-כיף צריך לשתות 2 כוסות מים.
כדאי לזכור כיצד אנו מאבדים נוזלים: זה קורה בהזעה, בנשימה (עד שתי כוסות ביממה) ובהשתנה. כמו כן גם בזמן המחלה – כאשר חום גופנו עולה, בהקאה ובשלשולים. חשוב להתאים את השתייה לנסיבות. כך, למשל, פעילות גופנית מוגברת או מזג אוויר חם במיוחד מחייבים שתייה נוספת.
יש דרך קלה לדעת האם אנו שותים מספיק.
צבע השתן צריך להיות בין שקוף לצהבהב בהיר. אם הצבע כהה, סימן שהאדם מיובש.
לפעמים תחושת הצמא כה ירודה שהיא מתפרשת כרעב!
איך מגבירים את שתיית המים?

הרבה אנשים מעידים על עצמם כי הם לא אוהבים או לא רגילים או לא מסוגלים לשתות מים. באמת?
כולנו נולדנו עם מנגנון צמא, אבל איבדנו אותו לאורך הדרך (חבל שזה לא קורה למנגנון הרעב...). רבים מחכים לתחושת הצמא, ליובש בפה, כדי לשתות. אלא שפה יבש הוא סימן להתייבשות חמורה. כחלק מתהליך ההסתגלות של הגוף לשתייה בכמויות קטנות, תחושת הצמא נחלשת. גם הגיל תורם למגמה זו. כאשר מתחילים לתת לגוף כמויות שתייה מספקות, תחושת הצמא משתקמת, ובעצם ככל ששותים יוצר מרגישים צמאים יותר וזה טוב!
הדרך להיכנס להרגל של שתייה מוגברת היא להתחיל לשתות מתוך החלטה שזה חשוב. ההרגל ייבנה עם הזמן. מתחילים מארבע כוסות ביום או מכל מספר מינימאלי אליו את/ה רגיל/ה ועולים בהדרגה. חשוב לפזר את השתייה לאורך היום כדי לאפשר לנוזלים להיספג ולא רק להיות מופרשים. געזונט הייט! =לבריאות! אני ממליצה להניח מולנו 1.5 – 2 ליטר מים או כל נוזל אחר (תה צמחים קר או חם, משקאות נטולי סוכר וצבע מאכל) ולדעת שאת זה עליי ללגום באופן אישי עד הצהריים. וכך גם אחה"צ, לספור כוסות עד שההרגל יהפוך לטבע! Fake it, fake it until you make it!
מה לשתות?

המומלצים ביותר הם מי ברז ומים מינראליים. מערכות סינון מים ביתיות, המשתמשות בתהליך סינון של אוסמוזה הפוכה, מאבדות את מרבית המינראלים. למערכות סינון ביתיות כמו תמי-4 יש פילטר פחם ואור אולטרא-סגול שהורג חיידקים, והן מנקות בעיקר חומרים אורגניים, אך מרבית המינראלים נשארים.
הרתחת מי הברז גורמת לאיבוד חלק מהסידן שנמצא בהם. אגב, זו הסיבה שבקומקום שהמים בו חמים יש משקעים, בעוד שבמים מאוכסנים במקרר אין משקעי סידן.
מים קשים עדיפים על מים רכים. מי שמתקין פילטרים נגד אבנית בכניסה לביתו עדיף שיבטל אותם. מחקרים מראים שבאזורים שבהם המים "רכים", יש עשרה אחוזים יותר של תמותה ממחלות לב ויותר מקרים של יתר לחץ דם, אוסטיאופורוזיס, אוסטיארטריטיס ותת פעילות של בלוטת המגן (תריס).
מים מזוקקים (להבדיל מהמינראליים) אינם מומלצים לשתייה מלבד לתקופה קצרה של ניקוי רעלים. הסיבה: הם סופחים מהרקמות רעלים, אבל גם מינראלים חיוניים!
מרבית המשקאות הקלים מיוצרים ממים מזוקקים ולכן עניים במינראלים חיוניים! גם כאן מומלץ לקרוא את התווית של המוצר ולראות לא רק ממה הוא מורכב אלא גם מה חסר בו! בנוסף: משקאות לא דיאטטיים מכילים סוכרים ולכן זיכינו אותם בכינוי: "ממתקים נוזליים".
משקאות המכילים קפאין אינם מומלצים, כי הם משתנים וגורמים לגוף לאבד נוזלים במהירות גדולה מדי. הם גם מגרים הפרשת אינסולין, הורמון הגורם להשמנה! נס-קפה – אוצר ועוצר נוזלים!
משקאות אלכוהוליים ומיצי פירות מכילים הרבה סוכר ויש לצרוך אותם במשורה.
במיוחד אצל ילדים, הרגל של שתיית משקאות קלים גורמם לאובדן הרצון לשתות מים.
די במחסור זמני של שניים-שלושה אחוזים מכמות המים שבגופנו, כדי שיהיו לנו תופעות רעות ומציקות כמו: בעיות בזיכרון לטווח קצר וקושי בביצוע פעולות מתמטיות פשוטות!
ולכן, עכשיו... ממש עכשיו לקום... ולשתות מים! לרוויה!